VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 08. dub 2020 9:40:21
www.perka.cz - ruční výroba per na zakázku

Přispět na provoz můžete libovolnou částkou na: 1165212014/3030 nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Beer Production Technology Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz Pivnitanky.cz SvojePivo.sk

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Multifunkční elektrický pivovar iBrew
PříspěvekNapsal: sob 10. čer 2017 12:49:10 

Přenáším diskuzi z GF, taky tam mají ten problém s připalováním.

"Podle mě je to určitě moc jemným šrotováním. Vařil jsem asi 4x v GF bez větších připálenin (troška se na dně vždycky připeče, ale to jde sundat jen houbičkou), ale pak jsem se jednou rozhodl vařit Weizenbock a šrotoval jsem si poprvé slad sám. Přehnal jsem jemnost mletí a navíc díky pšenici bylo spousta mouky bez pluh. Dopadlo to docela katastrofálně :) Několikrát se mi sepla pojistka, na dně se připálila obrovská vrstva, kterou jsem nemohl dostat dolů ani perkarobnátem, jedlou sodou, kyselinou citronovou, ani louhem. Nakonec pomohlo to postupně odsekávat rádýlkem na pizzu a postupně drhnotu drátěnkou na nerez. Výsledný pivo mělo připálenou a kyselou chuť, takže s tím, že se ta připálenost přenáší i do chuti piva souhlasím.

Od té doby jsem si šrotoval ještě 2x a dávám si pozor, aby to bylo pro GF co nejméně našrotované. Radši risknu nižší výtěžnost, než zase takovouhle připáleninu. Zároveň má to hrubší šrotování i vliv na průtok sladiny. Stíhá to pak protékat přes koš a přes přepad neteče skoro nic.

Souhlas... Budu se snažit to u šrotování řešit a navíc asi bude lépe vzít to přes sejtko...
Jinak uvažuji zkusit naohýbat relativně tenký nerezový drát a prostrčit ho poklicí, přepadem a trubkou až dolu a občas zatočit - míchat" :?

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: sob 10. čer 2017 13:54:12 

Asi se to připaluje ve všem...
https://www.youtube.com/watch?v=4bVvrpAVqG4
:o

PříspěvekNapsal: úte 13. čer 2017 9:17:21 

Tomuhle říkáš připalování? No nevím, ale pokud jsem dobře viděl, tak to lehce pošudlá drátěnkou a je to pryč.

BIELA VRANA 2018 2.místo PajLe White IPA 15°
Litomyšlský korbel 2018 1.místo Pale Ale
London Competition 2018 - 1.misto special IPA.

PříspěvekNapsal: čtv 20. črc 2017 22:31:17 

Jelikož mi pivo vařené infuzní metodou až tak moc nechutnalo a vzhledem k problémům s připalováním v Bulldogu, vrátil jsem se tedy k vaření ležáků a ke 2 rmutové hrncové metodě s tím, že technologicky náročnější kroky jako scezování ,chmelovar a chlazení mladiny dělám po rmutování v klasických hrncích v mašině Bulldog. Časově to vyšlo maximálně +1 h navíc, ale výsledek je přesně jaký jsem chtěl, bez rozčilovaní se nad tím, že mi při rmutování pořád vypíná tepelná pojistka a musím spáleninu oškrabávat ze dna varného hrnce Bulldogu. Ano, tím pádem to už nefunguje jako All in one, někdo řekne vyhozené peníze, ale za sebe mohu říct, vařím si ležáček, rmutovat si mohu kolikrát chci a nejnáročnější procesy (podle mně- scezování a chmelovar,chlazení mladiny) se odehrávají v Bulldogu. Mám raději ležáky, spodně kvašené a ta infuzní metoda ,se mi zdá, je pro čajíčky. Takže jsem si našel svou cestu bez připalování a jsem spokojen. A ono to míchání díla vařečkou nad klasickým hrncem daleko více voní, než když to jen prolévám tou sladinou v Bulldogu. ;)

Jo a ta připálenina v pivu po vařeni v Bulldogu jde hodně cítit. To pivo to prostě pokazí. :cry:

PříspěvekNapsal: ned 23. črc 2017 9:16:30 

DavidM píše:
Další klon iBrew, který se prodává ve skandinávii a Polsku se jmenuje COOBRA CB25 a prodává se za 1550,-Zl což je cca 9700,-Kč a je to už V2!
http://www.piwopiweczko.pl/Kociol-zacie ... ,1412.html

Po dlhom rozhodovaní som si zadovážil tento pivovar COOBRA CB25. Neviem či robia aj dovoz na Slovensko/Česko, brat bol v Poľsku tak mi ho priniesol. Mám za sebou aj prvé varenie a kedže už mám teoretické znalosti ohľadom varenia v "all in one" systéme, urobil som jednu podstatnú zmenu. Kúpil som si ručný šrotovník na slad (doteraz mi ho šrotoval niekto iný) a našrotovaný slad som preosial cez jemné sito aby mi prešiel len prach a čiastočky menšie ako 1mm. Šrotovník melie na dosť jemné časti, takže som namiesto úplného upevnenia drviacej časti trochu povolil, aby mi to tak jemne nedrvilo.
Takto preosiatý slad som použil pri varení a výsledok ma naozaj prekvapil, žiadne čiastočky sladu mi neprepadli na dno, z čoho som bol veľmi prekvapený keď po skončení varenia a vypustení zachmelenej mladiny do suda bolo dno až na jednu malú hnedú škvrnu sladu o priemere 5cm úplne ČISTÉ.
Zo 6kg pôvodného sladu som mal 0,5kg "preosiatej" múčky. Tak z 5,5 kg sladu sa mi podarilo uvariť 25 l piva 11 stupnov. Varenie prebiehalo bezproblémovo, úplne čistá mladina, akú som doteraz nikdy nemal. Oceňujem "externé" čerpadlo, ktoré v prípade poruchy viem zadovážiť za menej ako 20 eur.
A samozrejme 0,5kg múčky mi bolo ľúto, tak počas varenia som varil túto múčku v hrnci samostatne a bol som zvedavý či sa to oplatí. Výsledok bol 4 litre 16 stupnovej mladiny, ktorú som potom pridal k zvyšku. Úplná spokojnosť, pivo už je vo fľašiach :)
Chladenie pomocou špirály mi trval presne 20 minút na 20 stupňov, konce som napojil na studňu, ohriatu vodu som pustil späť do studne.

Ja svoju kúpu neľutujem, som veľmi spokojný, kedže som sa napozeral videí a niekoľko mesiacov premýšlal ktorý pivovar si kúpiť. Rozhodla samozrejme aj cena a dnes už naozaj platí "za málo penazí veľa muziky" lebo toto je toho príkladom.

Marián.

PříspěvekNapsal: ned 23. črc 2017 15:05:05 

Nabuduce tu mucku skus nasypat na vrch sladoveho kosa (najskor tam daj preosiaty slad a na vrch mucku). Potom to jemne premiesaj, aby sa na vrchu z tej mucky nevytvorila "skrupinka". Takto vyuzis cely slad do rmutovania a teoreticky by sa ta mucka nemala dostat na spodok hrnca a pripalova sa.

PříspěvekNapsal: pon 21. srp 2017 10:44:43 

Tak koukám na stránky prodejce a jsou doplněny další dva pivovary,vypadá to stejně jako Mundschenk. Varianty 40L a 50L.
Skutečně se dá uvařit 30l a 40L.

https://www.brewmaster.cz/ibrew

PříspěvekNapsal: pon 21. srp 2017 12:05:23 

sv1000 píše:
Tak koukám na stránky prodejce a jsou doplněny další dva pivovary,vypadá to stejně jako Mundschenk. Varianty 40L a 50L.
Skutečně se dá uvařit 30l a 40L.

https://www.brewmaster.cz/ibrew

Jo, jsou to totožné výrobky, jen mě zaráží u té 50L verze výkon 2,5KW, Hopcat má u stejného výrobku 3KW. Psal sem na BrewMastera o vysvětlení. Každopádně je o 2tisíce levnější takže že by ušetřili na výkonu? :roll:

PříspěvekNapsal: pon 21. srp 2017 12:56:55 

Taky mi přišlo 2,5kW málo,aby se to vůbec během chmelovaru při plným hrnci dalo utopit...
Dej vědět co ti odpoví ať jsme moudřejší.

PříspěvekNapsal: pon 21. srp 2017 19:46:44 

Došla mi odpověď že výkon je u 50l verze opravdu těch 3kW jako má Hopcat. Ono je to jeden a tentýž výrobek. Navíc za 12900 + bazooka a nerez chladič. :ugeek:

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina