VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je stř 21. lis 2018 1:21:21
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Klarstein Mundschenk
PříspěvekNapsal: stř 05. črc 2017 17:47:02 

A čo je tam iné?

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: čtv 06. črc 2017 7:20:51 

Recirkulace funguje jinak, tekutina je protlačovaná vrstvou sladu odspoda nahoru.

Pivo nechává narůstat masové partie člověka a silou a dobrotou této obilné šťávy dává i pěkné zbarvení v obličeji. Čistá voda naproti tomu člověka oslabuje, protože obsahuje vady a nemá velkou hodnotu.
Sv. Hildegarda z Bingenu (1098-1179)

PříspěvekNapsal: čtv 06. črc 2017 20:01:22 

Přesně tak. Jedná se o takzvané míchaní tlakem. Tekutina je vytlačována přes koš se sladem a přepadá zpátky. GF (aspoň mám ten dojem) čerpá tekutina z pod koše a vhání jí nahoru nad slad. Výsledek asi bude podobný. SB přišel dřív a je taky o dost dražší.

PříspěvekNapsal: ned 16. črc 2017 21:54:12 

Zdar. Tak vaří se v tom parádně. Na první all-grain bezproblémové a celkem i bezstarostné. Zase přidávám pár poznatků:

• Chtěl jsem dát 20 litrů na 6,4 kg sladu - nešlo to rozmíchat, jak to bylo husté - dost vody je pod vnitřním košem a mezi stěnami. Musel jsem ještě 2 litry přidat. Minimálně teda 3,5 l/kg, klidně i víc. Průtok byl ale celkem plynulý, pokud jsem to nepustil naplno tak to nedosáhlo přepadu (použil jsem celou složenou trubku).
  • Nejnižší nastavitelná teplota je 50°C.
  • Po scezení mi přišlo, že ve sladině plave dost bordela ze sladu, po chmelovaru jsem tam už nic neviděl, ale možná se všechno schovalo do chmelového mláta. Mlel jsem cca na 1,15 mm (přepočet z palců a nastavení na mlýnku, nemám nic na měření rozpětí).
  • Připálené na dně skoro nic nebylo. Lehce kolečko uprostřed, ale šlo to v pohodě hubkou bez větší námahy.
  • Odpar při chmelovaru 4 l/hod (z 30 na 26 litrů).

Jestli vás ještě něco zajímá, klidně napište :)

V lednici:
  • Ležák #1 12° Czech Amber Lager
  • Fuck Off 17° Smoked Black IPA
  • Svatební 1+1 13° Belgian Blond Ale

PříspěvekNapsal: pon 24. črc 2017 22:08:51 

Kto mate Klarstein Mundschenk mozte sa pridat do jeho CZ/SK facebookovej skupiny:
https://www.facebook.com/groups/978911212212354/

PříspěvekNapsal: čtv 31. srp 2017 23:25:39 

mithe píše:
Zdar. Tak vaří se v tom parádně. Na první all-grain bezproblémové a celkem i bezstarostné. Zase přidávám pár poznatků:

• Chtěl jsem dát 20 litrů na 6,4 kg sladu - nešlo to rozmíchat, jak to bylo husté - dost vody je pod vnitřním košem a mezi stěnami. Musel jsem ještě 2 litry přidat. Minimálně teda 3,5 l/kg, klidně i víc. Průtok byl ale celkem plynulý, pokud jsem to nepustil naplno tak to nedosáhlo přepadu (použil jsem celou složenou trubku).
  • Nejnižší nastavitelná teplota je 50°C.
  • Po scezení mi přišlo, že ve sladině plave dost bordela ze sladu, po chmelovaru jsem tam už nic neviděl, ale možná se všechno schovalo do chmelového mláta. Mlel jsem cca na 1,15 mm (přepočet z palců a nastavení na mlýnku, nemám nic na měření rozpětí).
  • Připálené na dně skoro nic nebylo. Lehce kolečko uprostřed, ale šlo to v pohodě hubkou bez větší námahy.
  • Odpar při chmelovaru 4 l/hod (z 30 na 26 litrů).

Jestli vás ještě něco zajímá, klidně napište :)

Je ten přepad trubkou během vaření nutný?
Hrnec mám (HOPCAT 50L verze), dosud jsem ale nevařil ... zkoušel jsem jen test s vodou, kde se to chová tak, že hladina je vždy stejná i když reguluji průtok škrcením kohoutu. Videa kde vaří jsou různá ... takže fakt nevím jestli vařit s přepadem nebo ne. Mám dojem, že by čerpadlo mělo čerpat po celou dobu vaření, průtok by měl být rozumně přiškrcen ale trubkou uprostřed by to nemělo protékat protože pak to nejde přes slad ale jaksi okolo. Můžete mi to někdo osvětlit ... než začnu vařit? Jasné je mi jen, že na vyústění dám hadičku a tu ponořím ... aby nedocházelo ke zbytečnému okysličování --- pak že slad varem asi o něco nabude a to může zvednout hladinu ale je ten přepad trvale žádoucí, nebo k němu může dojít a nemusí a nebo je potřebný? Díky, díky :)

PříspěvekNapsal: pát 01. zář 2017 7:38:11 

Přepad vidím jen jako pojistku, kdyby to neprotékalo dost rychle. Lepší je, když to teče sladem. Pokud by to ale protékalo hodně pomalu a čerpadlo by muselo být přiškrcené na minimum, tak bych se trochu bál připalování - proto tam je asi ta možnost nechat to jít i přepadem.

V lednici:
  • Ležák #1 12° Czech Amber Lager
  • Fuck Off 17° Smoked Black IPA
  • Svatební 1+1 13° Belgian Blond Ale

PříspěvekNapsal: pon 11. zář 2017 15:14:47 

elekele: zkusenost mam s GF, ale v tomhle je to stejne... V zadnym pripade to neskrt, pokud ti to hure protyka sladem, tak to musi jit pres prepad, jinak ti hrozi, ze bude dole malej proud a pripali se to.

Navic prepad pri plnem toku nikterak nesnizuje mnozstvi tekutiny, ktera prochazi sladem, sladem protece co jde, jen zbytek navic jde prepadem... Zamysli se nad tim :)

PříspěvekNapsal: pon 11. zář 2017 18:21:31 

vemec píše:
Navic prepad pri plnem toku nikterak nesnizuje mnozstvi tekutiny, ktera prochazi sladem, sladem protece co jde, jen zbytek navic jde prepadem... Zamysli se nad tim :)

Presne tak, tiez to stale tvrdim ;)

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina