VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je sob 23. čer 2018 11:14:07
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Chladnička pro kvasnou nádobu
PříspěvekNapsal: stř 09. čer 2010 7:11:35 

Zdravím všechny kolegy domopivovarníky!

Rád bych se zeptal jestli někdo nemáte zkušenosti resp. doporučení konkrétního typu s použitím malé chladničky pro udržení nastavené teploty pro kvasnou nádobu 30L, kterou nabízí Vašepivo.cz. Ať pro spodní nebo vrchní kvašení. Nemám chladný sklep k dispozici, dokud bylo počasí chladné tak jsem kvasil bez problémů, ale v tomto počasí moc nelze a čekat na podzim teda nechci :-(

Něco podobného jako je třeba toto: http://www.mall.cz/volne-stojici-lednic ... -zrg-310-w

Jde mi o to, že nikde (aspoň tam kde jsem se díval) neuvádí vnitřní rozměry, všude jsou vnější rozměry, případně vnitřní objem v litrech. Prostě chci zařízení co nejmenší tak aby se tam kvasná nádoba akorát vešla (s bublákem v případě svrchního kvašení). Lednička by měla být monoklimatická, aby nezavazel mrazáček (nepotřebuji jej).

Další věc je jak moc kvalitní jsou termostaty v těchto ledničkách, ale to by snad neměl být problém v případně nutnosti ošéfovat přesnějším digitálním termostatem a spínat to přes zásuvku nebo rovnou přes relé v chladničce.

neměl by někdo nějaký nápad či doporučení/zkušenosti?

Děkuji

David

Co na tom pivu vidíš prosimtě? Já ti to řeknu a ty začneš chlastat taky

Neberte život vážně, stejně z něj nevyváznete živí!

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Chladnička pro kvasnou nádobu
PříspěvekNapsal: stř 09. čer 2010 10:12:19 

Mám obdobnou ledničku staršího typu a používám kvasnou nádobu mistr sládek - vnítřní rozměry lednice (základna) jsou (š*h) 45 * 40 cm = nádoba se tam v pohodě vleze.
Ohledně hlídání teploty - mladina má poměrně velkou setrvačnost a způsob řízení teploty termostatem mi nevyhovoval zcela. Přidal jsem k lednici časový spínač s cyklem na 24 hodin a řídím si intervaly, kdy je On a kdy Off.

PříspěvekNapsal: čtv 10. čer 2010 19:39:12 

Ahoj.
Já navštívil místní sběrný dvůr a přivezl lednici. Nešla, tak další návštěva dvoru pro náhr. díl, PTC relé, a už maká. Přidal jsem prostorový termostat od kotle (digitální) a čidlo prodloužil do vnitřku lednice. Termostat se dá nastavit na teplotu od 5°C, pro spodní kvačení vyhovující. Pro ležákování méoc né, ale jde to taky. Později z důvodů málo místa jsem pořídil další lednici (opět zběrný dvůr) a tu jsem již nijak neupravoval. Pokud je plná "lahváčů" tak to má malou setrvačnost a termostatem lze bezproblémů nastavit teplotu, která se pohybuje v rozmezí 0,5°C - 3°C. Při téhle teplotě skladuji i kvasnice....

PříspěvekNapsal: pát 11. čer 2010 14:17:32 

Pro ty, co vaří trochu ve větším:

http://new.zlinskysvec.cz/bazar/

PříspěvekNapsal: pát 11. čer 2010 15:31:45 

Ahoj všem,

klasická lednička je stále v úvaze, ale není to pro mne 100% ideál, neboť mne dost omezuje prostor, takže "malá" lednička (viz můj původní link) je sice možná dobrá, resp. starší lednička ze sběrného dvora, ale furt je to dost velký. Ty úplně mrňavý ledničky za pár šupů (případně minibary) jsou naprd, když pominu, že na výšku by to bylo nachlup - musel by se asi nějak vyřešit bublák (při svrchním kvašení), na modely malých ledniček co jsem se díval, tak mají dole jak je zeleninový šuplík takový "výřez" za šuplíkem jak je zezadu kompresor, takže taky naprd. Díval jsem se na různé monoklimatické ledničky (mražáček nepotřebuju), a ty jsou většinou už větší. Ještě mne napadly vinotéky (termoelektrické-peltier a kompresorové), mají většinou regulaci 7-18st., ale buď jsou finančně ok, ale pak je to moc maličké, nebo rozměrově možná dobrý ale pak zase drahý.

Takže možná ještě sestrojit izolovanou bednu, podobnou jako v jiném vlákně popisuje kolega, který řešil problém opačný (zima - vyhřívání lampičkou) a k tomu pak přidělat Peltiera - z nějaké cestovní autoledničky s dostatečným výkonem - ideální by byl už hotový samostatný modul, takhle bych to řešil "kanibalizací" té autoledničky (tašky). Jasně není to taky úplně ideální, je tam moho faktorů - tepelná setrvačnost mladiny, prostup tepla zvenku dovnitř, resp. ztráty chladu atd. Možná že je tato úvaha naprosto zcestná.

Nehodlám samozřejmě celý léto kvasit, ale chci si udělat zásobu aby bylo co pít a ne pak čekat až na podzim. Kdybych začal dřív (začal jsem před měsícem :-) ), tak by to tak nevadilo, bylo by navaříno do zásoby. Ale v tomhle hicu, pudou zásoby rychle víte všichni kam :-/

No a nebo je tu ještě varianta chlazení od Mistra Sládka na jeho nádobu, zde ale mám jednu nejasnost - jaký je pak minimální objem "várky" - tzn. aby byl ten měděný plech ponořený do mladiny a předával do ní chlad?

Přeji hezký parný víkend a ať to pívo jen syčí

David

PS - pokud jde o mne, tak bych klidně vařil a kvasil furt, tohle je bezva koníček, který mne hodně "zasáhl", ta průmyslová piva mi už fakt nechutnají (až na čestné vyjímky)

Naposledy upravil dapr dne pát 11. čer 2010 15:36:43, celkově upraveno 1

PříspěvekNapsal: pát 11. čer 2010 15:33:52 

Moro píše:
Mám obdobnou ledničku staršího typu a používám kvasnou nádobu mistr sládek - vnítřní rozměry lednice (základna) jsou (š*h) 45 * 40 cm = nádoba se tam v pohodě vleze.
Ohledně hlídání teploty - mladina má poměrně velkou setrvačnost a způsob řízení teploty termostatem mi nevyhovoval zcela. Přidal jsem k lednici časový spínač s cyklem na 24 hodin a řídím si intervaly, kdy je On a kdy Off.

Prosím Tě, jaké má rozměry nádoba od Mistra Sládka? Hlavně výška mne zajímá.

Děkuji

David

PříspěvekNapsal: pát 11. čer 2010 20:21:26 

Já osobně na hlavní kvašení mám starou Calexu kvasná nádoba i s rezervou se vejde pod sběrač kodenzované vody výparníku, Přídavný termostat v rizpětí 5-30st.C, Na ležení starší pultový mražák
s přídavným termostatem-. Jediný problé, cose objevil, pokládal jsem sudy pořád na stejné místo a propadla se výparníková stěna-dno a systém byl nefunkční. To se dát odstranit roštem z prken

PříspěvekNapsal: pát 11. čer 2010 21:54:53 

Chlazeni piva pomoci peltiera neni nova vec, na zahranicnich forech se o to pokousi kazdou chvili kde kdo, ale co jsem videl, k uspechu je treba nekolika prerekvizit:

1, Necekej, ze s tim ulezakujes. Na svrchni proces ok, spodni kvaseni primarni ... ale zrat chce do lednice.
2, Zajisti vyborne chlazeni. Slabsi clanky nez okolo 70W se neosvedcily idealni je pro regulerni davky (20-30l) okolo 100W. Tyhle veci uz ale snadno roztavis a bez dobreho chlazeni horke strany jsou zcela neucinne.
3, Ocekavej mrzky ucet za elektrinu. Peltiery jsou 3 az 10krat (a v techto bastlicich podminkach spise to vyssi cislo) neucinejsi nez klasicka kompresorova lednicka.

Zaver z toho plyne takovy ze si bud musis rad hrat, zapasit s mistem, nebo mit spotrebu energie v pazi. Ja takto chladit minim, ale jen protoze splnuji vsechny tri podminky. Jinak bych urcite radeji vybrakoval starou lednici a udelal ji novy kastl.

Jen pro zajimavost, me dosavadni postrehy a plany:

Chtel bych vychazet z planu na Son of Fermentation Chiller (gugli!), ale s tim, ze komora s naledovanymi lahvemi bude ochlazovana prave peltierovym clankem, abych nemusel flasky menit. Vlastnim nekolik masivnich medenych chladicu na procesory, pripadne nezatracuji ani vyrobu vodniho bloku (zkusenst s tim mam, tu navic nehrozi spaleni pocitace za desitky tisic, tak se to da udelat jednoduseji). Mam vyhlidnuty clanek u GME Brno, 89W, napajeni vsech vetraku i clanku ze stareho (pravdepodobne) AT zdroje. Cela vec bude ve skrini, kde bych rad dve komory, chladnejsi pro zrani svrchne kvaseneho piva, okolo 6-8°C (vzduch cerpan primo z ledove komory) pro 6 5l soudku, pripadne 20 1,5 PET lahvi, teplejsi pak pro kvaseni hlavni spodni i svrchni pro 25-30l konev, 8-12°C, vzduch cerpan z lezacke komory. Pro lezeni pak lednicku ktera udrzi aspon tech 5°C. Na kolejnim pokoji je mista malo a energie hafec, takze dava toto reseni smysl. Hlavi vyhoda jsou tri nezavisle prostory o ruznych teplotach pri pouziti jenom jedine plnokrevne lednice, coz mi prijde jednak elegantni, a jednak mi to dava moznost kvasit co se mi zrovna zlibi.

Profil Poslat soukromou zprávu  

PříspěvekNapsal: sob 12. čer 2010 8:27:53 

dapr píše:

Prosím Tě, jaké má rozměry nádoba od Mistra Sládka? Hlavně výška mne zajímá.

Děkuji

David

Kvasná nádoba Mistr Sládek má základnu o průměru 34 cm (+ vyčnívající vypouštěcí ventil = 40cm celkem). Výška 44 cm bez kvasné zátky. Zátka Ti zabere cca 14cm = výška nádoby včetně zátky je 58 cm.

PříspěvekNapsal: ned 13. čer 2010 7:55:02 

to: skiffcz

díky za ten námět (Son of The Fermentation...) něco takového jsem měl na mysli. Líbí se mi ten systém s komorami na zmrzlé flašky. Nakonec jsem našel místo ve staré skříni, ve které bych udělal podobný izolovaný prostor.

Je mi jasné že peltierem by byl problém ležákovat, to jsem ani neočekával na to se použije klasická lednička (bude-li místo v ní :-)), dále že účinnost i eneregetická náročnost narozdíl od kompresoru je úplně jinde, to taky vím. Šlo mi jen o co nejjednodušší technické řešení, které lze doma udělat svépomocí. Čili pouze udržet nachlazený prostor při dané teplotě pokud možno co nejdelší dobu, resp. po dobu kvašení.

Ještě by mne zajímalo jestli neexistuje již hotový modul s peltierem osazený chladiči a ventilátory, tak aby jej šlo rovnou použít, samozřejmě jsem zkoušel hledat, ale zatím nic co by vyhovovalo, krom již hotových v autoledničkách (ale zde je problém, že nebývá u všech uvedený výkon) - budu pokračovat dál v pátrání.

zatím ahoj

David

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina