VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pon 21. říj 2019 11:51:55
www.perka.cz - ruční výroba per na zakázku

Přispět na provoz můžete libovolnou částkou na: 1165212014/3030 nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: dlouhé kvašení?
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub 2019 16:35:17 

Vařím své první pivo (z koncentrátu) a potřebuji radu. Dostal jsem sadu na vaření piva z pivoteka.cz. V návodu je udáno, že kvašení probíhá týden až deset dnů. Já ho mám cca 4 týdny a stále kvasí (teplota kolem 22-23° C). Z pivotéky mi říkali, že dokud pivo bublá, mám ho nechat být. Mě se to ale nějak nezdá - na hustoměru už pivo ukazuje lahvování

Obrázek

Mám čekat až pivo dobublá nebo už ho mám lahvovat? od poslední ochutnávky chuti před týdnem začlo mít mírně nakyslou chuť, opravdu mírně (snad jsem už neprošvihl dobu stáčení a teď se pivo už jen kazí). Nerad bych vše musel vylívat. Děkuji za radu.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: dlouhé kvašení?
PříspěvekNapsal: čtv 04. dub 2019 17:29:04 

4 týdny kvašení je opravdu moc,nevím co ti z toho vyjde,ale dle foto maš vykvašeno,stáčej s dextrozou ,6gr/1lt,držím palce

Švecova desítka- VÍTĚZ Grand Prix Kostelec . 17
Ležák Megal- Bronz. žejdlík- Černok. žejd. 17
American Amber Ale -bronz-Černok. žejdl 18
Český prém.sv.lež.- bronz-Černok.žejd.18
Vánoční-bronz-Kostel.chmel.18

PříspěvekNapsal: úte 30. dub 2019 16:17:35 

narab píše:
4 týdny kvašení je opravdu moc,nevím co ti z toho vyjde,ale dle foto maš vykvašeno,stáčej s dextrozou ,6gr/1lt,držím palce

Díky za radu, stočil jsem. Ale předpokládal jsem, že při stáčení bude v kvasné nádobě dole hnědý kal - byl tam úplně bílý, prostě usazené kvasnice. Asi 14 dnů po stočení jsem jedno pivo otevřel na test a mělo kyselý ocas (ale ne nějak šíleně moc). Teď o víkendu, cca po měsíci jsem dal další vzorek a řekl bych, že kyselost se přeměnila na hořkost. Dával jsem ochutnat i ostatním a prý to je docela pitelné pivo. Kal se usadil a je i docela čisté. Jen mám problém s malou pěnivostí - nebo spíše rychlou. Připomíná to šampus - pěna není hustá a rychle zmizí. Bublinky uvnitř jsou celkem rychlé a velké. Je možné, že je to stále zráním a zlepší se to třeba za další měsíc, když bude pivo odpočívat? Díky!

PříspěvekNapsal: čtv 02. kvě 2019 20:17:30 

Nasycení bude asi dostatečné. Velké a rychlé bubliny bych čekal kdybys to podával teplé, ale to asi ne že? Nestabilní pěna je pak o složení mladiny, což nemáš u koncentrátu možnost ovlivnit, zkrátka tam nejsou ty správné proteiny, které by pěnu držely.
Nejúčinnější pomoc pro pořádnou pěnu je studené chmelení, což můžeš použít i při výrobě piva z koncentrátu. Jednoduše si příště objednáš ke koncentrátu balíček chmelu (třeba 30g ŽPČ) a po skončení hlavního kvašení nasypeš nebo dáš v punčoše do spilky, necháš týden a pak teprve stočíš do lahví. Jednak to dodá chmelové aroma a hodně pomůže s tou pěnou.

PříspěvekNapsal: pát 03. kvě 2019 16:54:35 

provazek píše:
Nasycení bude asi dostatečné. Velké a rychlé bubliny bych čekal kdybys to podával teplé, ale to asi ne že? Nestabilní pěna je pak o složení mladiny, což nemáš u koncentrátu možnost ovlivnit, zkrátka tam nejsou ty správné proteiny, které by pěnu držely.
Nejúčinnější pomoc pro pořádnou pěnu je studené chmelení, což můžeš použít i při výrobě piva z koncentrátu. Jednoduše si příště objednáš ke koncentrátu balíček chmelu (třeba 30g ŽPČ) a po skončení hlavního kvašení nasypeš nebo dáš v punčoše do spilky, necháš týden a pak teprve stočíš do lahví. Jednak to dodá chmelové aroma a hodně pomůže s tou pěnou.

Díky za tip, to příště zkusím.
A jak píšeš, pivo opravdu nepodávám teplé, ale vychlazené.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina