VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je čtv 23. led 2020 17:23:47
www.perka.cz - ruční výroba per na zakázku

Přispět na provoz můžete libovolnou částkou na: 1165212014/3030 nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Beer Production Technology Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz Pivnitanky.cz SvojePivo.sk

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: elektromagnetický ventil - propanbutan
PříspěvekNapsal: pát 13. zář 2013 0:15:26 

S klidem mohu napsat, že do léta jsem projekt ovládání PB ventilu nestihl dokončit :). Nicméně zařízení je hotovo i odzkoušeno v ostrém provozu od vystírky přes dvourmutovou dekokci až po chmelovar.

Předem upozorňuji, že nebudu zveřejňovat stavební postup ani radit se sháněním a montáží jednotlivých dílů-je to čistě bezpečnostní opatření. Veškeré díly jsou určeny pro provoz na PB, nicméně když někdo něco nedotáhne, přetáhne, blbě utěsní a neověří těsnost mýdlovou vodou, nebo špatně zapájí (pájel jsem i na tvrdo cca 650-750°C) průšvih je na světě.

Předchozí články doplním jen o to, že pokoušet se hlídat plamínek termistorem je nesmysl-do plamene vložit nejde a při jeho umístění na plíšek, který je v plamínku je doba vypnutí příliš dlouhá (vyzkoušeno), nehledě na možnost poškození elektroniky, která pak ztrácí bezpečnostní funkci (což mi vysvětlil i rozmluvil zkušený elektronik).

Takže přikládam foto kompletního vařiče
Příloha:
1.jpg
1.jpg [ 147.87 KiB | Zobrazeno 2826 krát ]

a bezpečnostního prvku.
Příloha:
7.jpg
7.jpg [ 92.31 KiB | Zobrazeno 2826 krát ]

Termočlánek v plamínku napájí cívku, která při půchodu proudu přidrží odtlačný mechanický ventil. Když zhasne plamínek, přestane protékat proud cívkou a ventil se sám uzavře.

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

PříspěvekNapsal: pon 17. črc 2017 16:35:20 

Napadlo mě následující řešenís s použitím hořáků z vařičů Zeus:

Dát vedle sebe 2 hořáky Zeus s pojistkou, první bude nastavený na minimum a bude sloužit jako věčný plamen.
Druhý hořák bude nastavený na maximální výkon a bude těsně vedle prvního, takže se bude od něj zapalovat.
Čidlo pojistky druhého hořáku bude přemístěné nad první hořák. Plyn do druhého půjde přes obyčejný solenoid, např:

http://www.ebay.com/itm/2-Way-Brass-12V ... SwstxVEocE

Stavy:

Pokud je solenoid vypnutý, je druhý hořák odpojen od plynu a jede jen první hořák jako věčný plamen.
Pokud solenoid zapne, zapálí se od prvního hořáku druhý.
Obě pojistky mají čidla nad prvním hořákem, takže pokud se sfoukne první hořák jako věčný plamen, oba hořáky se pomocí pojistek zablokují.

Sice se nejedná o spojitou regulaci, ale v praxi by to mohlo být dostačující.
Navíc z běžně dostupných komponent a s minimem úprav.
Nevýhoda je, že obětujete rám stoličky, použijí se jen hořáky s objímkami.
Pro větší výkony lze přidat třetí hořák, zapojení identické s druhým, solenoid může být sdílený mezi druhým a třetím.

PříspěvekNapsal: úte 18. črc 2017 9:11:12 

jirio píše:
Napadlo mě následující řešenís s použitím hořáků z vařičů Zeus:

Dát vedle sebe 2 hořáky Zeus s pojistkou, první bude nastavený na minimum a bude sloužit jako věčný plamen.
Druhý hořák bude nastavený na maximální výkon a bude těsně vedle prvního, takže se bude od něj zapalovat.
Čidlo pojistky druhého hořáku bude přemístěné nad první hořák. Plyn do druhého půjde přes obyčejný solenoid, např:

http://www.ebay.com/itm/2-Way-Brass-12V ... SwstxVEocE

Stavy:

Pokud je solenoid vypnutý, je druhý hořák odpojen od plynu a jede jen první hořák jako věčný plamen.
Pokud solenoid zapne, zapálí se od prvního hořáku druhý.
Obě pojistky mají čidla nad prvním hořákem, takže pokud se sfoukne první hořák jako věčný plamen, oba hořáky se pomocí pojistek zablokují.

Sice se nejedná o spojitou regulaci, ale v praxi by to mohlo být dostačující.
Navíc z běžně dostupných komponent a s minimem úprav.
Nevýhoda je, že obětujete rám stoličky, použijí se jen hořáky s objímkami.
Pro větší výkony lze přidat třetí hořák, zapojení identické s druhým, solenoid může být sdílený mezi druhým a třetím.

ahoj lacnejsie riesenie je asi pouzit toto:

https://www.aliexpress.com/item/EARTH-S ... 07872.html

mam doma aj presne tento isty selenoid len to nemam este zapojene na varic mega zeus

Zreje: German Bock 16

Spilka: Special lager 13

PříspěvekNapsal: úte 18. črc 2017 13:35:06 

Nejlevnější řešení je vhodný plynový kotel ( ne turbo) např. z bazoše. Tam je jeden výkonný hořák, automatika, zapalování, hlídání plamene i plyn,. ventil, který splňuje bezpečnostní předpisy pro práci s plynem. Správně na plyn. ventilu mají být dva uzávěry (civky - selenoidy), pro případ netěsnosti jednoho.
např. tento
https://dum.bazos.cz/inzerat/76572621/K ... 24-KOV.php

a nebo tenhle...

https://dum.bazos.cz/inzerat/75272600/P ... IADRUS.php

PříspěvekNapsal: pon 09. pro 2019 12:16:49 

Rád bych odpověděl a pomohl Jiří Fiala na Facebook Domácí pivo - Homebrewing, ale nemám facebook. Takže pokud tohle někdo čte, tak ho sem pošlete a já mu tu regulaci vysvětlím. Kdysi jsem dělal servis plyn. kotlů. Díky.

PříspěvekNapsal: čtv 12. pro 2019 19:46:58 

restart píše:
Rád bych odpověděl a pomohl Jiří Fiala na Facebook Domácí pivo - Homebrewing, ale nemám facebook. Takže pokud tohle někdo čte, tak ho sem pošlete a já mu tu regulaci vysvětlím. Kdysi jsem dělal servis plyn. kotlů. Díky.

Ahoj, komunikace funguje na jedničku. Našla se dobrá duše, která mě sem poslala. Každopádně jsem k dispozici pro dotazy a tipy ;)

Diky moc, Jirka

PříspěvekNapsal: pát 13. pro 2019 12:30:51 

Ahoj. Ta automatika co máš, je z turbokotle. Funguje to tak, že přivedeš napětí 230V (L - pin 12 a 10,N - pin 4). Automatika spustí ventilátor (5,6) a ten po roztočení sepne kontakt diferenčního manostatu 8,7 (je zajištěn odtah spalin). Automatika startuje. Hází jiskru po dobu cca 5s a do toho pustí ventil na kterém je nasazena. Ventil má dvě cívky (dva levé piny na ventilu jsou L,N jedna cívka, dva piny v pravo jsou L,N druhá cívka. Pin uprostřed je kostra). Zkontroluj ohmicky funkčnost cívek na armatuře, dost často jedna z nich odchází. Dojde k zapálení hořáku a stabilizaci plamene. Druhá elektroda vložená přímo v plameni hlídá "hoření". Pokud není v plameni (nedošlo k zapálení) automatika opakuje start. Po (asi třetím) pokusu automatika spadne do poruchy kontrolka na pinu 5,10.
Provede se reset tlač. RESET (pokud je na boku automatiky, hned vedle kontrolky poruchy) a nebo tlač. na pinu 11,5. Automatika opět začne startovat.
O PWM nic konkrétního nevím. Dle ale manuálu k testeru automatiky, pouštíš do vstupu PWM "nějaké" napětí a ona pak moduluje jeden ventil (nebo opa) na plyn. armatuře.
Na tohle bych se vykašlal a dal na plyn ventil modulátor s cívkou https://www.dielynakotly.sk/honeywell-modulator-v7335a2026_z22373/ 28Vss a tu řídil potenciometrem PWM regulatoru ze droje 28Vss

Automatiku ještě musíš "oblbnout" chybějícím ventilátorem. Místo ventilátoru dáš cívku relé 230V a kontakty relátka budou klemovat vstup manostatu (piny 8,7).
Automatiku budeš ovládat z PID regulátoru (nebo i digit termostatem, např. STC-1000) tak, že budeš přivádět napětí na piny 12,10 a nebo jim budeš simulovat pracovní termostat kotle na pinu 10. (podobná schem. značka jako "rozpínač" LM. To je havarijní termostat kotle - přetopení)

Modulaci - výkon hořáku budeš nastavovat potenciometrem PWM regulátoru.

Snad jsem to napsal srozumitelně.

PříspěvekNapsal: pát 13. pro 2019 12:58:07 

Teď jsem si znovu přečetl ten návod k testeru automatiky. A vypadá to tak, že na vstup PWM přivedeš nějaké napětí (jak někdo psal 12v) a na výstupu jedné cívky ventilu by se mělo oběvit napětí 40 - 100V dle regulace PWM. Nevím ale zda se vstup ovládá proudově 4-20mA a nebo napětově 0 - 12V ????

PříspěvekNapsal: pon 13. led 2020 10:36:48 

restart píše:
Teď jsem si znovu přečetl ten návod k testeru automatiky. A vypadá to tak, že na vstup PWM přivedeš nějaké napětí (jak někdo psal 12v) a na výstupu jedné cívky ventilu by se mělo oběvit napětí 40 - 100V dle regulace PWM. Nevím ale zda se vstup ovládá proudově 4-20mA a nebo napětově 0 - 12V ????

Ahoj, se zpožděním děkuju za super popis. Neměl moc času to do teď řešit :)
Chápu v podstatě skoro všechno co jsi psal. Ta cesta s tím potenciometrem mi přijde celkem v pohodě a určitě bych to tak asi dělal, pokud by nefungovala ta regulace z PID. O tom PWM popravdě moc nevím, ani jestli na to mám vhodný PID, musím to všechno vyzkoušet.
Koukal jsem po nějakém to relé. Neměl bys nějaký tip na vyhovující? Co jsem koukal, tak je jich mrak druhů.

Možná ještě jedna otázka co mě napadla. Skoro bych řekl i základní. Bude to fungovat se propan butanem? Hořák a trysku na PB mám, ale napadlo mě, jestli ten ventil není něčím specifický.

Ještě jednou díky moc,
Jirka

PříspěvekNapsal: úte 14. led 2020 6:43:10 

Ahoj.
Nevím přesně jaké relé máš na mysli. Ale PWM regulátor stačí jakýkoliv co pracuje s napětím od cca 3v do 30v ss. Modulační cívka je tuším na 28V ss. A jaké napětí pustíš do regulátoru, také z něj jde ven, jen je přerušované. V tvém případě oněh 28V. A podle velikosti přerušení (nastavuje se potenciometrem) se určuje právě ta modulace.
PID regulátor můžeš mít jakýkoliv a použiješ ho vlastně jen jako termostat. Nastavíš teplotu, on sepne a pustí napětí do automatiky. Ta zapálí a hoří. Potenciometrem PWM si jen ručně nastavíš výkon hořáku (1°C/min), já mám u potíku na stupnici nakreslené tři čárky pro první a druhý rmut a když rmutuji celé dílo infuzně, a až teplota dosáhne nastavené hodnoty tak PID vypne automatiku. A klidně místo drahého PID můžeš použít i jakýkoliv digitální termostat, např. STC1000 za pár korun.

A k tomu PB. Nic se mněnit nemusí, jen trysky v hořáku. Na PB potřebuješ trysky s menší dírou než na ZP. Pokud by ti nešli ty trysky přehodit, tak stačí dírku v původní trysce zaletovat (jde to dobře, je to mosaz ale musíš tu trysku vyndat kvůli odvodu tepla) a provrtat menší dírku. Tuším že na PB 0,6mm. Pak už se jen trochu poštelují min a max tlak na plyn. ventilu. Ale jinak se nic měnit nemusí.
Já mám třeba varnu napojenou na zemni plyn (mám odbočku na plynu u kotle) a mám zaslepeno asi polovinu trysek na 24 kW hořáku. To abych dosáhl min. výkonu při rmutování.
Snad jsem pomohl. P.

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina