VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je sob 20. říj 2018 7:28:22
Přispět na provoz fóra můžete libovolnou částkou na účet: 1165212014/3030

nebo přes PayPal

Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz SvojePivo.sk Pivonaklic.cz

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: stejny recept - 2 ruzne rmutovaci schemata - vysledna chut
PříspěvekNapsal: ned 05. srp 2018 20:34:49 

mam za sebou 12 varek piva
zacinam se pokouset opakovat vysledek a zjednodusovat si postupy

moje prvni vydarene pivo je ErsteBier z pivarky, varil jsem jej 2x a podruhe jsem si zjdenodusil rmutovani
na misto receptem uvadeneho a poprve pouziteho 20 minut 62 stupni , 20 minut 67 stupnu a 20 minut 72 stupnu a 76 stupnu na odrmutovani
jsem podruhe zvolil 60 minut na 66 stupnich a pak odrmutovat na 76

prekvapive byl vysledek velmi jiny
ta prvni varka byla sussi a chutnejsi a ta druha takova sladsi a plnejsi

hraje roli kolik % casu stravim behem rmutovani na jake teplopte pro vyslednou chut ?
existuje k tehle zavislosti nejaky popis?

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: stejny recept - 2 ruzne rmutovaci schemata - vysledna ch
PříspěvekNapsal: pon 06. srp 2018 18:12:20 

prekvapive opravdu hraje roli kolik stravis casu na jake teplote :) a rekl bych ze roly hlavni :)

tady je peknej graf, jak jsou aktivni enzymy stepeni skrobu

https://missionarybrewer.files.wordpres ... r_mash.jpg

jestli jsi chtel teplotou 66 docilit stejneho vysledku jako 62 a 67 tak to podle me ani omylem a co jsi si i experimentem overil :) spis by to byla teplota tak 64-65

podle me muzes vicekrokove rmutovani nahradit jednokrokovim ale budes mit problem prave v te opakovatelnosti. strefit se do toho grafu tam kde chces byt bude na desetiny stupne a budes ji muset umet udrzet a pri dalsim vareni to zopakovat a to je docela nerealne. Vic kroku ti dava takovou berlicku v tom, ze nahradis presne mereni teploty merenim jednoduseji meritelneho casu (teplotu pak nemusis drzet tak presne). Jednoduseji by se ti to povedlo infuzi v nejake te termosce, jak varej hodne amici.

PříspěvekNapsal: pát 10. srp 2018 10:52:32 

diky za odpoved
jen tak pro uplnost

kdyz provadim prubezne jodovou zkousku a zjistim ze dopadla pozitivne, znamena to jiz dal nemusim dokoncit cele rmutovaci schema?

priklad - rumutuju takto:
20 minut - 62 stupnu
20 minut - 67 stupnu
20 minut - 72 stupnu
a odrmutovat 10 minut na 78

udelal jsem po 35 minutach rmutu jodovou zkousku a dopadla mi pozitivne (byl to myslim cisty Pale Ale nebo Plzensky slad).
ma smysl pokracovat dal v tom schematu protoze jeste dochazi k nejakemu zcukrovani nebo uvolnovani cukru?
nebo mam proste prejit na odrmutovani protoze je rmutovani hotove?

nebo mi jen ta jodova zkouska rika ze odted uz to bude dobre zvasitelne protoze tam nejsou zadne skroby?

PříspěvekNapsal: pát 10. srp 2018 21:34:31 

Rmutovací schéma a časy je potřeba dodržet, aby bylo možné opakovaně uvařit stejné pivo. Nejde jen o zcukření, ale také extrakci apod. Jodová zkouška je spíš pro ověření jestli se někde nestala chyba, kvůli které by to nezcukřilo (např. špatný enzymaticky neaktivní slad, zničení enzymů chybou během rmutování ap.)

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina