VarimPivo.cz - Domácí vaření piva, Homebrewing

Fórum pro všechny přátele zlatavého moku a vaření piva.
Právě je pon 25. kvě 2020 4:27:54
www.perka.cz - ruční výroba per na zakázku

Přispět na provoz můžete libovolnou částkou na: 1165212014/3030 nebo přes PayPal

https://www.pivovary-braumeister.cz Beer Production Technology Vasepivo.cz Vyrobtesipivo.cz Mr-sladek.cz Pivnitanky.cz SvojePivo.sk

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Elektricky rmutovaci hrnec
PříspěvekNapsal: úte 05. kvě 2020 18:18:55 

Ahoj...
mam za sebou rok vareni piva v hrnci na plynu a chtel bych ted prejit na elektricky ohrev. S posledni varkou uz jsem delal nejaky pokusy s rizenim ohrevu pres CraftBeerPi coz se me zalibilo. Mel jsem tim rizeny michani a ovladani termostatu na ohrevu (rele + servo). Celkem se mi CraftBeerPi zalibilo takze bych vyuzival prave tenhle system. Zvazuju ted ale jaky poridit rmutovaci hrnec na elektrinu za rozumny penize. Celkem me zaujalo toto i kdyz to neni vylozene na vareni piva:
https://www.klarstein.cz/Domaci-spotrebice/Davkovac-Napoju/KonfiStar-40-digital-zavarovaci-automat-zasobni-na-napoje-40-l-100-C-180-min-40-litru.html?force_sid=kt6iqainti72sehuqnrpfbajm2&listtype=search&searchparam=konfistar.

Ovladani nastaveni teploty bych zase napojil na CraftBeerPi, to by snad melo jit nejak udelat. Dal bych tam pridelal elektricky michadlo ze steracovyho motorku ktery pouzivam uz ted.

Tenhle hrnec mi prijde na vareni dostacujici. Jeste budu zjistovat vykon. Libi se mi ze je tam varianta 40, 50, 60 litru. Hrnec bych jeste z venku zaizoloval. Taky me to prijde za celkem dobrou cenu. Nechci kupovat Grainfather nebo Klarstein Mundschenk protoze vetsinou varim lezaky dekokcne na jeden rmut. Navic mi prijde ze je pro vetsi vyteznost lepsi michadlo nez system s cerpadlem jako u GF nebo Mundschenku.

Zajimal by me vas nazor na hrnec ktery sem vybral a co si o tom myslite. Jestli je to blbost a radeji koupit neco jinyho nebo vam to prijde jako dobra alternativa k drazsim kotlum.

Diky. Mejte se...

Profil Poslat soukromou zprávu Poslat e-mail  

Předmět příspěvku: Re: Elektricky rmutovaci hrnec
PříspěvekNapsal: stř 06. kvě 2020 15:51:17 

Ahoj,
budeš do toho nejspíš potřebovat děrované dno protože na ten kohout asi uvnitř bazooku nenapojíš.
Hrnec tohohle typu je ale spíš pro infuzi. Jak v tom plánuješ dělat dekokci? Budeš po odrmutování stahovat shora řídkou část?

PříspěvekNapsal: stř 06. kvě 2020 17:43:47 

Diky za odpoved.
Scezeni a vyslazeni nejak zvladnu, to pujde vyresit. Sice nebudu napojovat bazooku na kohout uvnitr, ale pujde to stejne jak to delam ted z hrnce kde zadnej kohout neni.
Co se tyce rmutovani tak chci odebrat cast dila do dalsiho hrnce a v elektrickym hrnci budu rmutovat.

PříspěvekNapsal: sob 09. kvě 2020 20:25:23 

jen dotaz- a jak budeš z toho vydělávat ten horký povařený na 100 stt.husty rmut do toho druhého hrnce.nevím zda li se ti to nebude připalovat na dně,toto já bych použil snad jen na přípravu vyslazovací vody

sv.lež.- bronz-Černok.žejd.18
Vánoční-bronz-Kostel.chmel.18
Vánočn ležák-Kost chmel 2020-bronz
Litomyšl. korb 2020-Ležák-2 místo

PříspěvekNapsal: ned 10. kvě 2020 9:06:59 

No mě se to líbí a cena je fakt dobrá. Jenom bych si dal pozor, jestli se dá teplota nastavovat po stupní (a ne třeba v krocích po 5°C) a jak moc přesně to tu teplotu dokáže dosáhnout / udržet.
Stahovat to nakonec může i odspodu třeba manifoldem, jen je tam ten kohout pak trochu zbytečně.

PříspěvekNapsal: ned 10. kvě 2020 9:45:13 

@Narab - budu teď za blba, ale co už. Ten horký rmut bych prostě přeli menším kastrolem nebo nějakou hovadskou naběračkou :) . Dělám to tak i teď když vařím na sporáku v hrnci. Vím že to není ideální stav ale zatím jinou variantu nemám. A zas tak moc času to nezabere. Taky bych bral raději nejaký víc profi :) řešení, ale snažím se najít nějakej kompromis mezi financema který do toho dám a užitkem který z toho bude. Co se týče připalování tak toho se taky trochu bojím, ale vzhledem k tomu že při ohřevu pojede míchání tak snad to nebude tak strašný. Teď při vaření v hrnci s připalováním není žádnej problém, takže si myslím že i tady by to mohlo být celkem ok. Ale bude potřeba to vyzkoušet.

@Beranec - jj, líbí se mě na tom taky ta cena. Když to srovnám s kotlem kterej umí to samí ale je určenej na vaření piva tak je to o nějaky 3 - 4 tisíce levnější. S tím nastavováním teploty taky doufám, že to půjde po stupních. Co se týče toho jak moc bude odpovídat teplota skutečnosti tak to bude asi na vyzkoušení. Je mi jasný že to určitě nebude na stupeň přesně a vím že by tohle mohl být zásadní problém tohodle řešení. Muselo by se to otestovat. Pokud by to byl hodně velkej průšvih a teplota by byla jiná o víc jak 5 stupňů tak to nemá smysl. Muselo by se to pak řešit dalším teplotním senzorem a hlídat to vyloženě přes CraftBeerPi. Pak by to trochu ztrácelo smysl ten displej a nastavování teploty přímo tam.

Vím že to asi bude mít svý mouchy tohle řešení ale za zkoušku by to stálo si myslím. Ještě jsem si říkal že by se k tomu dal koupit i originál izolační obal co je na Klarstein Mundschenk, kterej teď vychází na cca 800,- jestli se nepletu :) rozměrově by to mělo téměř sedět. Ale zas to bude na vyzkoušení. Celkově i s míchadlem, raspberry pi zero a izolačním pláštěm bych se mohl dostat na cenu kolem 5000,- a to mě přijde docela jako zajímavá možnost. Ale bylo by potřeba to všechno vyzkoušet a otestovat. Taky by to mohlo dopadnout že to bude k ničemu.

Budu rád za vaše další názory a připomínky. Jinak mi jde o to najít vhodný řešení za rozumný peníze kde půjde vařit i dekokčně a zároveň to ušetří trochu času a starostí oproti vaření na sporáku.

Díky za připomínky...

PříspěvekNapsal: ned 10. kvě 2020 12:44:19 

vznes dotaz na fcb-Domáci pivo-Homebrewing-tak se toto už řešilo,dej buh štěstí

sv.lež.- bronz-Černok.žejd.18
Vánoční-bronz-Kostel.chmel.18
Vánočn ležák-Kost chmel 2020-bronz
Litomyšl. korb 2020-Ležák-2 místo

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina